Varis Nedir

Varis bacaktaki yüzeysel , toplardamarların uzaması , düz veya kese şeklinde genişlemesi, incelmesi  ve kıvrımlı bir hal alması veya derin ve bağlantı damarlarında ki kapakların bozularak  kan akımının geriye kaçması (reflü, kaçak..) durumudur

Kalp her atışta vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için bir miktar kanı atardamarlar ile dokulara gönderir. Bu temiz kan gerekli oksijeni ve besleyici maddeleri hücrelere verir ve ortamda oluşan artık maddeleri toplar. Oluşan bu kanın artık rengi koyudur ve toplardamarlar aracılığı ile kalbe geri taşınır.Bu kirli kanın taşındığı toplardamarlar  yüzeyel ,derin ve bağlantı damarları olarak 3 e ayrılır ;

1)  Yüzeyel toplar damarlar: Cilt altında yerleşirler ve gözle görülebilirler. Yüzeyel toplardamarlarda en sık görülen hastalık varislerdir.

2)  Derin toplardamarlar: Komşu oldukları atardamarla birlikte derinde seyrederler ve gözle görülemezler. Bacak kirli kan drenajının % 90’nını sağlayan otoyollar olarak değerlendirilirler. Derin toplardamar sisteminde en sık görülen hastalık ‘tıkanma ve iç varis’ olarak da bilinen Kapak Yetersizliği’dir.

3) Bağlantı damarlar; derin toplardamar sistemi ile cilt, cilt altı ve yüzeyel damar sistemi arasındaki damarlardır.

İşte varis bacaktaki bu yüzeyel , toplardamarların uzaması , düz veya kese şeklinde genişlemesi, incelmesi  ve kıvrımlı bir hal alması veya derin ve bağlantı damarlarında ki kapakların bozularak  kan akımının geriye kaçması (reflü, kaçak..) durumudur.