Kılcal damar çatlaması mı varis mi ?

Kılcal damar çatlaması nedir ?

Sık sık adını duyduğumuz bu rahatsızlık, aslında pek çoğumuzun bildiği anlamı taşımamaktadır. Ciltte yüzeyel yerleşim gösteren 1 mm den daha az çaptaki deriden kabarık olmadıkları için elle hissedilemeyen mavi , yeşil veya  kırmızı çizgisel renk değişiklikleri olarak görülebilen ince damarlardır. Bölgesel olarak örümcek ağına benzer yaygın çizgisel oluşumlar şeklindedirler.

Varis nedir  ?

Kalp her atışta vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için bir miktar kanı atardamarlar ile dokulara gönderir. Bu temiz kan, gerekli oksijeni ve besleyici  maddeleri hücrelere verir ve ortamda oluşan artık maddeleri toplar. Oluşan bu kanın artık rengi koyudur ve toplardamarlar aracılığı ile kalbe geri taşınır. İşte varis kirli kanı taşıyan bacaktaki bu yüzeyel toplardamarların uzaması ,  düz veya kese şeklinde genişlemesi, incelmesi ve kıvrımlı bir hal almasıdır.

Kılcal damar çatlaması bir varis midir ?

Evet, kılcal damarlar telenjiektazi  ismini verdiğimiz bir  varis tipidir. Kılcal damarlarda husule gelen bir sorundur. Genel olarak oluşabilecek  varislerin en erken  hali olarak da tanımlanabilir. Kılcal damarların daha ciddi damarsal problemlerin ilk habercisi  olduğu unutulmamalıdır.

Kılcal damar çatlamaları  vücudun nerelerinde görülür?

En sık bacaklar ve yüz de olmak üzere vücutta her yerde görülebilir. Bacak ve yüzde oluşan bu kılcal damarlar birbirine benzemekle birbirlerinden de farklı yapılardadır. Yüzdeki kılcallar daha çok arteryal yapıda olup bacaklardakiler ise venöz  yapıdadır.

Kılcal damar çatlamaları bir gecede oluşabilir mi?

Hayır, genellikle yıllar içerisinde oluşurlar. Ancak dikkatle bakıldığında ve özellikle sıcak ortamlarda genişlediği  zaman fark edilirler.

Kılcal damar oluşumunun sebepleri nelerdir  ?

Özellikle bacaklardaki  kılcal damarların oluşumunda ana toplar damar  ve yedek damar sisteminde   oluşan reflüler ( kaçak) çok etkilidir.  Derin ve yüzeyel damar sisteminde oluşan kaçaklara bağlı olarak artmış olan damar içi basınç, ilk olarak kılcal damar şeklinde bulgu verir. Bunun yanında genetik yatkınlık, yaş, cinsiyet, uzun süre ayakta veya oturarak çalışmayı gerektiren meslekler, hamilelikler, doğum kontrol hapı kullanımı, geçirilmiş damar enfeksiyonlar,  alt extremite travmaları vs. oluşumlarında etkili sebepler olarak sayılabilir.

Kılcal damarların herhangi bir zararı varmıdır ?

Salt kılcallar kötü görünüm ve sıcak havalarda kaşıntı yapmaları haricinde altta yatan başka bir sebep yoksa zararsızdır. Herhangi bir şikayet oluşturmazlar.