Varisler tedavi sonrası tekrar eder mi?

Söylenebilecek ilk  ve de doğru  cümle ” tekrar eden varis yoktur, yanlış veya eksik tedavi  edilmiş varis vardır”.

Toplumumuzdaki genel kanı varis tedavisinin şikayet ve görüntüyü düzeltmediği  gibi  hemen tekrar ettiğidir. Sırf bu sebeple   birçok insan yaşam kalitesini düşüren  ve birçoğunda da kötü görünüme sebep olan varislerle yaşamına devam etmektedir.

Öncelikle şunu ayırt etmek gerekir, varisin tekrar etmesi tedavi edilen bölgelerde yeniden varis oluşması veya  problemin devam  etmesidir. Sağlıklı damarların olduğu bölgelerde yeni varislerin oluşması varisin tekrar etmesi demek değildir.

Gerek iç varis olsun gerekse ciltte  görünen olsun varisler  doğru teşhis ve kişiye özel  tedavi planlaması  ile tamama yakını tedavi edilebilir. Renkli doppler ultrasonografi  olmaksızın  konulan teşhis, planlama ve tedavilerden sonuç alınamayacaktır. Renkli doppler ultrasonografi eşliğinde yapılan planlamada hastaların damar yapısı, çapı, bağlantılarının varlığı, görüntüsü, ana ve yedek damar ilişkileri belirlenip haritalaması yapıldıktan sonra doğru tedavi yapıldığı taktirde  sonuç yüz güldürücü olacaktır.

Ülkemizde ve dünyada tedavi  sonrası  varise bağlı şikayetleri  devam eden hasta sayısı azımsanmayacak bir orandadır. Bunun en önemli sebebi kişiye ve damar yapısına özel bir tedavi planı yapılmaması ve tedaviyi uygulayan hekimler tarafından genellikle tek bir yöntem uygulanarak tedavi edilmesidir. Bir hastada bir yöntem kullanılabileceği gibi birkaç yöntemin  bir arada kullanılması gerekebilir. Tek başına uygulanan ve başarılı bir yöntem yoktur. Tedaviyi  uygulayacak olan hekimin iyi bir planlama yapması, hastanın damar yapısına uygun tedavi  yöntemlerini uygulaması ve bu yöntemlerin hepsinin uygulanmasında gereken deneyime sahip olması gerekir.

Doğru tedavi yapıldıktan sonra sağlam olan damarların korunması çok önemlidir. Bu konuda hastaya mutlaka yaşam tarzında yapacağı değişiklikler ve dikkat etmesi gereken kurallarla ilgili ayrıntılı bir eğitim verilmelidir. Tüm bu kurallara uyulduğu taktirde varisler için yeniden ciddi bir girişim olması olası değildir.