Kılcal Damar Çatlaması Varis Midir?

Kılcal damar çatlaması varis midir? “Kılcal Damar Çatlaması Varis Midir” sorusu, sevgili hastalarımdan gelen en yoğun sorulardan birisidir. Öncelikle bu iki problemi de tarif ederek ve tanımlayarak başlayalım; Yüzde kılcal damar çatlaması nedir, neden oluşur? Kılcal damar çatlaması neden olur? Bacakta kılcal damar çatlaması varis belirtisi olabilir mi? Burunda kılcal damar çatlaması tedavi edilebilir mi? Gözde kılcal damar çatlaması olur mu? Kılcal damar çatlaması nasıl geçer? kılcal damar çatlaması için krem yeterli midir? Şimdi bu soruların cevaplarına bakalım!

Kılcal Damar Çatlaması Varis Midir?

Kılcal Damar Çatlaması Nedir?

Sık sık adını duyduğumuz bu rahatsızlık, aslında pek çoğumuzun bildiği anlamı taşımamaktadır. Ciltte yüzeyel yerleşim gösteren 1 mm’den daha az çaptaki deriden kabarık olmadıkları için elle hissedilemeyen mavi, yeşil veya kırmızı çizgisel renk değişiklikleri olarak görülebilen ince damarlardır. Bölgesel olarak örümcek ağına benzer yaygın çizgisel oluşumlar şeklindedirler.

Varis Nedir?

Kalp her atışta vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için bir miktar kanı atardamarlar ile dokulara gönderir. Bu temiz kan, gerekli oksijeni ve besleyici maddeleri hücrelere verir ve ortamda oluşan artık maddeleri toplar. Oluşan bu kanın artık rengi koyudur ve toplardamarlar aracılığı ile kalbe geri taşınır. İşte varis kirli kanı taşıyan bacaktaki bu yüzeyel toplardamarların uzaması, düz veya kese şeklinde genişlemesi, incelmesi ve kıvrımlı bir hal almasıdır. Daha detaylı bilgi için “Varis Nedir” konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kılcal damar çatlaması bir varis midir?

Evet, kılcal damarlar telenjiektazi ismini verdiğimiz bir varis tipidir. Kılcal damarlarda husule gelen bir sorundur. Genel olarak oluşabilecek varislerin en erken hali olarak da tanımlanabilir. Kılcal damarların daha ciddi damarsal problemlerin ilk habercisi olduğu unutulmamalıdır.

Kılcal damar çatlaması vücudun nerelerinde görülür?

En sık bacaklar ve yüz de olmak üzere vücutta her yerde görülebilir. Bacak ve yüzde oluşan bu kılcal damarlar birbirine benzemekle birbirlerinden de farklı yapılardadır. Yüzdeki kılcallar daha çok arterial yapıda olup bacaklardakiler ise venöz yapıdadır.

Kılcal damar çatlaması bir gecede oluşabilir mi?

Hayır, genellikle yıllar içerisinde oluşurlar. Ancak dikkatle bakıldığında ve özellikle sıcak ortamlarda genişlediği zaman fark edilirler.

Kılcal damar oluşumunun sebepleri nelerdir?

Özellikle bacaklardaki kılcal damarların oluşumunda ana toplar damar ve yedek damar sisteminde  oluşan reflüler (kaçak) çok etkilidir.  Derin ve yüzeyel damar sisteminde oluşan kaçaklara bağlı olarak artmış olan damar içi basınç, ilk olarak kılcal damar şeklinde bulgu verir. Bunun yanında genetik yatkınlık, yaş, cinsiyet, uzun süre ayakta veya oturarak çalışmayı gerektiren meslekler, hamilelikler, doğum kontrol hapı kullanımı, geçirilmiş damar enfeksiyonlar, alt extremite travmaları vs. oluşumlarında etkili sebepler olarak sayılabilir.

Kılcal damarların herhangi bir zararı var mıdır?

Salt kılcallar kötü görünüm ve sıcak havalarda kaşıntı yapmaları haricinde altta yatan başka bir sebep yoksa zararsızdır. Herhangi bir şikayet oluşturmazlar. Ancak, gördüğümüz herhangi bir bulgunun zararlı olup olmadığına kedimiz karar verip, kulaktan dolma fikirlerle tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Altta yatan başka sebepler olup olmadığı, biz Uzman Doktor tarafından muayene edilmeden bilinemez.

varis tedavisi whatsapp hattı