Varis Ameliyatı

Varis ameliyatı, iç varis ve gizli varis, venöz yetmezlik, venöz kaçak, venöz reflü adı da verilen hastalıkların hemen hepsi ayni rahatsızlığın farklı isimleridir. Hepsi bacakta görülen varislerin kaynaklandığı damarlardaki aynı hastalığı ifade eden, farklı isimlerdeki tanımlamalardır. Her halde çok az hastalık vardır ki bu kadar çok farklı isimle anılsın. Biz bu farklı tanımlamaların hepsine (iç varis, gizli varis, venöz yetmezlik, venöz kaçak, venöz reflü) kısaca varis diyelim.

Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı

  • İç Varis
  • Gizli Varis
  • Venöz Yetmezlik
  • Venöz Reflü

Varis ameliyatlarını anlatmadan önce varisin hangi damarlarda neden ve nasıl olduğunu anlamakta fayda var. Vücudumuz atar damar dediğimiz damarlar vasıtasıyla kirli kanı bacaklarımıza götürür. Kullanılıp kirlenen bu kanı temizlenmek üzere kalbe taşıyan damarların hastalığıdır varis. Biz bu damarlara genel olarak toplardamar (venöz damar) diyoruz. Bacaklarımızda kirli kanı kalbe taşıan 3 tane toplardamar sistemi vardır. Bunlar;

  • Derin venöz sistem ( Ana damar)
  •  Yüzeyel venöz sistem (Yedek damar-By pass damarı) 
  • Perforan ven sistemi (köprü-Bağlantı damarı) 

Varisler büyük oranda bahsettiğimiz ikinci sistem olan yüzeyel venöz sistem (yedek damar-bypass damarı) den kaynaklanır. Bu sistem iki damardan oluşur; bir tanesi bacağımızın iç yüzeyinde seyreden bilekten başlayıp kasıkta ana damarla birleşerek sonlanan Vena Safena Magna (büyük safen ven), diğeri ise topukta başlayıp diz arkasında ana damar ile birleşerek sonlanan Vena Safena Parva (küçük safen ven ) dır. Bu damarlar bacak kaslarımızın hareketi ile sıkışır ve kan kalbe doğru yönlendirir. Kanın geri kaçmaması için bu damarların içerisinde her bir kaç santimetrede bir kapaklar vardır. Bu kapaklar kalp yönüne doğru açılan kanı kalbe yönlendiren birer valf (sibop ) görevi görür. Varis işte bu valf sisteminin bozulup kalbe yönelen kanın yedek damar sistemi içerisinde geriye kaçması ile oluşur. Varis tedavisi yapılmaz ise varisin oluştuğu yerde ağrılar ve yanmalar olabilir.

Temel olarak 4 tipte varis ameliyatı yapılır.Bu ameliyatlar ;

Klasik ameliyat (Venöz stripping): En çok yapılan ameliyattır. Genel veya spinal anestezi yardımı ile damarın başlangıç ve bitiş yeri bulunur ( ayak bileği-kasık veya topuk-diz arkası) büyük kesiler ile damar içerisine çelik bir tel damar boyunca yerleştirilir. Uç kısmı bilek veya topuktaki damara bağlanarak, tel kasığa doğru cilt altından çekilir ve yedek damarlar tamamen çıkarılır.

İleride lazım olabilecek yedek damarlar (bypass damarları) tamamen çıkarılır. Sonrasında oldukça ağrılı , kanama yapabilme ihtimali olan, kötü kozmetik görüntüye neden olan ve birkaç hafta istirahat gerektiren konforsuz bir yöntemdir. 

Flebektomi (pake eksizyonu ): İkinci sıklıkta denilen görünen varislerin bir kaç santimlik kesiler ile temizlendiği lokal veya spinal anestezi ile yapılan girişimlerdir.

Tek başına varisle ilgi sorunları tamamen gidermez, görüntünün kısmen düzelmesini sağlar. Sonrasında ağrı , kanama, dikiş atılması nedeni ile kötü kozmetik görüntüye neden olur.

MikroCerrahi Yöntemi: Bu yöntem renkli doppler ultrasonografinin cerrahi alanda kullanılmaya başlaması ile birlikte gelişip , yaygınlaşan ve ülkemizde de çok az merkezde uygulanan bir yöntemdir. Klasik cerrahide yapılan her türlü girişim bu yöntem ile de yapılabilmektedir. 

varis ameliyatı türleri

Teknik, girişim esnasında her türlü sorunlu damarın doppler ultrasonografi ile nokta atış tespit edilip özel tıbbi cihazlar sayesinde birkaç milimetrelik kesilerden müdahale edilmesidir. Kolay bir teknik olmakla birlikte uygulamadaki başarı tekniği kullanan hekimin ultrason bilgisi ve deneyimi ile direkt orantılıdır. 

Klasik cerrahi tekniklerin sonuçları nispeten başarılı olmakla birlikte ileride lazım olabilecek yedek damarların (bypass damarları) yok edilmesi, iyileşme ve istirahat sürecinin uzun olması ,cilt kesilerinin büyük olması, kesilerin dikiş atılarak kapatılmasından dolayı kozmetik olmaması gibi handikapları mevcuttur.

Renkli doppler ultrasonografi eşliğinde yapılan mikrocerrahi yönteminde hiçbir damarsal problem gözden kaçmamakta, girişim sonrası özel bir istirahat gerektirmemekte, hastanede yatış gerektirmeyip 4-5 saat içerisinde hastalar yürüyerek taburcu edilmekte ve birkaç milimetrelik kesiler ile dikiş atılmamasından dolayı mükemmel bir kozmetik iyileşme sağlanmaktadır. By pass damarlarını koruyan oldukça güvenli bir yöntemdir.

Kapak Tamir Operasyonları (Kelepçe Yöntemi) : Son olarak da External valf repair dediğimiz halk arasındaki bilinen adıyla kelepçe yöntemi özellikle erken teşhis konulan hastalarda oldukça başarılı bir yöntemdir. Bu yöntem mikrocerrahi ile kombine edilerek yedek damarları (bypass damarları) doğala en yakın şekilde korumaktadır. Tekniğin dezavantajı her hastada ve her damar yapısında uygulanamıyor olmasıdır.

 Varis ameliyatlarının hepsinin avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Unutulmaması gereken her hastanın damar yapısının farklı olması ve dolayısı ile kullanılacak ameliyat tekniğinin de kişiden kişiye değişebilmesidir. Kullanılan tekniğe veya tekniklere göre de varis tedavisi fiyatları ve ekonomik maliyetleri de farklılık göstermektedir.

varis tedavisi whatsapp hattı