Varis Köpük Tedavisi

Varis köpük tedavisi nedir? Bacak varislerinin tedavisinde kullanılan bir enjeksiyon tedavisini şeklidir. Güvenliği ispatlanmış sclerozan ilacın, özel yöntemlerle gazlarla (genellikle hava) karıştırılarak, boyutları 100 mikrondan küçük, diş macunu kıvamında köpük elde edilmesi ve elde edilen bu köpüğün çok ince iğneler vasıtası ile bozulmuş damara verilmesi şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Köpük Varis Tedavisi Skleroterapi (Foam)

Varis Köpük Tedavisi

Nasıl uygulanır ve etki mekanizması nedir ?

Köpük Varis Tedavisi

Köpük Varis Tedavisi Uygulama Şekli

Sklerozan ilacın özel yöntemlerle sıklıkla havayla karıştırılarak çok ince iğneler (28-34 G) vasıtası ile bozuk damar içine verilmesi şeklinde uygulanır. Bozulmuş damar içine verilen macun kıvamındaki sklerozan ilaç içeren köpük,  damar içinde kanın yerini alacak şekilde damar duvarı ile temas eder. İşte bu temas sonrası damarın iç duvarındaki epitel hücrelerinde bir reaksiyon başlar ve damar duvarlarının karşılıklı birbirine yapışarak kapanmasına sebep olur.

varis hastalığı köpük tedavisi

Köpük Varis Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Öncelikle bu yöntem  uygulanmadan önce mutlaka uygulayacak hekim tarafından renkli doppler ultrasonografi ile varis teşhisi (tanısı) yapılmalıdır. Yüzeyel  bozulmuş olan bu damarların yedek damar sistemi ve anadamar sistemi ile bağlantıları tespit edilmeli ,  bu yedek damar  ve bağlantı damar bozuklukları tespit ve tedavi edildikten sonra uygulanmalıdır.

Damar çapı 5 mm ve altındaki damarlarda özellikle çok etkili ve başarılıdır. Son birkaç yıldır da yedek damar sisteminin kapatılmasında da  farklı tekniklerle birlikte   kullanılmaktadır.

Sonuçları Başarılımıdır ?

Özellikle varislerin yok edilmesinde doğru şekilde uygulanmak koşulu ile  tedavide altın standarttır. Başarı oranı yüksektir.

Köpük Varis Tedavisi Kılcal Damarların Tedavisinde de Uygulanabilir Mi?

Biraz daha uzun ve hassas bir uygulama  gerektirmesi  dışında kılcal damar tedavisinde uygulanan  etkili yöntemdir. Son yıllarda lazer uygulamalarındaki artışa rağmen  sonuçlarının başarılı olması nedeni ile bu yöntemle tedavi tekrar popülarite kazanmıştır.

Köpük Varis Tedavisi İşlemi Esnasında Ağrı Duyulur Mu ve Güvenli Bir Yöntem Midir?

Çok ince iğneler kullanılması sebebi ile sinek ısırığından daha ağrılı bir uygulama değildir. Uygulama esnasında hafif bir yanma hissi olabilir.

Uzman ve ehil bir hekim tarafından uygulandığı sürece güvenilir bir yöntemdir.

Yan Etkileri Nelerdir ?

Bu varis tedavisi yöntemi uygulaması esnasında hafif yanma , birkaç  saat sürebilecek  hafif kaşıntılar erken dönemde görülebilir. Daha sonrasında ise uygulama bölgesinde morarma , damar üzerinde sertlik, soyulma, enfeksiyon, kahverengi lekeler ( pigmentasyon)  görülebilir. Tüm bu etkiler geçici olmakla birlikte oluşan  kahverengi lekelerin yüzde birinden azı bir yıldan daha fazla bir sürede geçer.

Kaç Seans Tedavi Gerekir ve Ne Kadar Sürede Tedaviye Cevap Alınabilir ?

Gerekli varis tedavisi sayısı hastadan hastaya varislerin durumuna ve kılcal damar çatlamalarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Birkaç seansta tedavi tamamlanabileceği gibi 10-15 seans kadarda sürebilir.

Tedavinin başarılı sonuçlarının alınması ve  görsel olarak tam iyileşmenin sağlanması  en az 2-4 ay sürmektedir.

varis tedavisi whatsapp hattı