Varis, Varis Tedavisi ve Yöntemleri Hakkında bizlere en çok iletilen soruları sizler için derleyerek cevaplamaya çalıştık. Bunların dışında aklınıza takılan tüm sorular için bize hemen ulaşabilirsiniz.

Varis bacaktaki yüzeysel , toplardamarların uzaması , düz veya kese şeklinde genişlemesi, incelmesi ve kıvrımlı bir hal alması veya derin ve bağlantı damarlarında ki kapakların bozularak kan akımının geriye kaçması (reflü, kaçak..) durumudur.

Varis özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde çok daha sık görülmektedir.Bunun haricinde hareketsiz yaşam tarzına sahip insanlarda da oldukça sık görülür.Uzun süre oturulması gereken yada uzun süre ayakta kalınması gereken mesleklere sahip insanlarda da görülür.(Ör;cerrahlar,hemşireler,bankacılar,öğretmenler vb.)

Varis bir damar hastalığıdır ve cinsiyeti yoktur. Kadınlarda da erkeklerde de görülebilir.

Aslında iç varis, dış varis, gizli varis diye bir ayrım yoktur Varis hastalığı vardır. . Halk arasında tanımlanan iç varis , gizli varis ; bacaklarımızda ki ana damar veya yedek damar sistemimizde ki kirli kanın kalbe gidememesi ,kapakların sağlıklı çalışmaması sonucu geriye kaçması olarak adlandırılır buna Venöz Yetmezlik, İç Varis , Reflü gibi isimlerde verilir.

Eğer bacak yüzeyinde bir varis görünüyorsa ve içerideki damarları renkli doopler ultrasonografi ile değerlendirmeden tespit etmeden sadece bacağın yüzeyini değerlendirilerek dış varis olarak adlandırılabiliyor.

Şunu unutmamak lazım; görünen bir varis var ise mutlaka içerideki damarları renkli doopler usg ile kontrol etmek gerekmektedir.

Varisler de kişilerin ağrı eşiğinin düşük veya yüksek olmasına bağlı olarak hiçbir şikayet olmayacağı gibi aşağıda ki bulgulardan bir veya birkaçı bir arada olabilir.

Ağrı , bacaklarda şişme , gece krampları ,ısı artışı (yanma hissi) , ağırlık hissi ,yorgunluk hissi ,karıncalanma ve kaşıntı , kılcal ve küçük mavi- yeşil damarlar , variköz venler , kahverengi renk değişikliği , ayak bileğinde yaralar( venöz ülser) , selülit.

Varisler de kişilerin ağrı eşiğinin düşük veya yüksek olmasına bağlı olarak hiçbir şikayet olmayacağı gibi aşağıda ki bulgulardan bir veya birkaçı bir arada olabilir.

Ağrı , bacaklarda şişme , gece krampları ,ısı artışı (yanma hissi) , ağırlık hissi ,yorgunluk hissi ,karıncalanma ve kaşıntı , kılcal ve küçük mavi- yeşil damarlar , variköz venler , kahverengi renk değişikliği , ayak bileğinde yaralar( venöz ülser) , selülit.

Varis ,toplardamar bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bu konuda eğitim alıp tedavi uygulayan hekimler Kalp Damar Cerrahisi Uzmanlarıdır.

Varisin tanısı iki şekilde konulur.

  1. Muayene: Özellikle bacak varislerinde muayene yapılmalıdır.

  2. Renkli Doppler Ultrasonografi: Varisin tanı değeri açısından en önemli tetkik renkli doopler usg dir. Bu yöntem herhangi bir komplikasyonu olmayıp oldukça basit bir teşhis yöntemidir. Renkli doppler ultrasonografi ultrasonik ses dalgaları ile kirli kan taşıyan toplardamarların görüntülenmesi prensibine dayanır. Bu yolla özellikle kasık ve kasıktan daha aşağıda yer alan bütün toplardamarlar güvenilir bir şekilde değerlendirilebilir. Toplardamarlardaki pıhtılar, tıkanıklıklar, kan akımında olan kaçaklar ve kapak yetmezlikleri , cilt altındaki venöz yapılar ,bağlantı damarları rahatlıkla belirlenebilir.

Sadece yatarak yapılan incelemeler eksik sonuç vereceği için verilen rapor yeterli olmayabilir. Renkli doppler ultrasonografi tedaviyi yapacak hekim tarafından yapılmalı ve yapılırken mutlaka haritalama yapılıp, ölçümler doğru şekilde kaydedilmelidir.

Varisin beslenme ile ilgili doğrudan ilişkisi olmayıp dolaylı etkisi vardır.Ne gibi?

Az lifli gıdalar ile beslenip az sıvı tükettiğimiz zaman kabızlık yaşanacaktır. Kabızlık karın içi basıncı artıracağı için kirli kanın kalbe dönüşüne engel olmaktadır. Dolayısı ile varis oluşumunu kolaylaştıracaktır.

Kilolu hastalarda varis tedavisi elbette mümkün. Varis tedavisi olabilmek için illa kilo vermek gerekmemektedir. Zaten varis rahatsızlığı var iken hareket kısıtlılığı olduğu için kilo vermek biraz zor olacaktır.

Burada önemli olan tedavi sonrası hastanın hemen yürüyebilmesidir. Yürüyebilen her türlü kilodaki hasta tedavi edilebilir.

Evet çocuklarda varis olur. Varis çocuklarda ve ergenlerde de görülebilir. Ve hatta birçok araştırma sonucuna göre de varislerin özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde başladığı zamanla yaş ile birlikte ilerlediği tespit ediliyor.

Hayır varis çorabı varisi tedavi etmez. Varis çorabı hiçbir varisi tedavi etmez yalnızca şikayetlerin rahatlamasını sağlar. Gerçek anlamda tedavi yapılana denk süre kazandırır.

Uzun süre oturulması gereken yada uzun süre ayakta kalınması gereken mesleklere sahip insanların koruyucu amaçlı düşük basınçlı varis çorapları giymeleri varisten korunmada yardımcı olacaktır.

Doğru tedavi yapıldığı müddetçe tekrarlamaz.

Evet muayene işlemi ücretlidir. Muayene ve renkli doppler ultrasonu bir arada uyguladığımız için bir ücret alıyoruz.

Maalesef.. Doğru tedavi doğru teşhis ile başlar. Varisin teşhisinin olmazsa olmazıdır renkli doopler ultrasonografi. Ve tedavinizi yapacak hekimin ultrasonunuzu yapması gerekmektedir. Renkli doppler ultrasonunuzu yapmadan yorumlayamayız..

Eğer şikayetleriniz var ise, kılcal dahi olsa görünen varisleriniz var ise bir an önce görünmekte fayda var.. Çünkü görüntü olayın ciddiyetini yansıtan bir durum değil.. Çok ciddi varislerde görüntüde hiçbir şey olmayabiliyor ama görüntüsü çok kötü varislerde de damarların durumu görüntüye nazaran daha iyi durumda olabiliyor. Bu sebepten ne kadar erken teşhis edilirse tedavide o kadar başarılı olacaktır.

Maalesef tek seansta hiçbir varis tedavi edilemez.

Kozmetik anlamda hiçbir tedavi yönteminde kesin çözüm diye bir şey yoktur. Çünkü kılcal damarlar sadece damarlardan kaynaklanmaz, bunun yanında hormonlar, ayak basış bozuklukları, geçirilmiş enfeksiyonlar vb. gibi kriterlerde kılcal damar oluşumunu tetikleyebilir.

Varis tedavisinde İyileşme süresi kişiden kişiye değişir. Operasyon girişimlerde bir reaksiyon süresi vardır. Metabolizma hızınız ile, cildinizin iyileşme süresi ile de alakalıdır. Bazı insanlar yavaş iyileşir, bazı insanlar daha hızlı iyileşir bunu bilmek mümkün değildir. Ancak yaşam kalitenizi düşürmeyecektir iyileşme süresi.

Operasyonlarımızda bypass damarlarını koruyucu olan mikro cerrahi yöntemini tercih ediyoruz. Kozmetik tedavilerde ise köpük tedavisi, skleroterapi tedavisi, köpük skleroterapisi ve lazer tedavilerini uyguluyoruz.

Her iki yöntemde iyi fakat önemli olan doğru damara doğru tedaviyi uygulamaktır. Köpük tedavisinin uygulanacağı damar vardır, lazer tedavisinin uygulanacağı damar vardır. Kişiye özel tedaviden daha iyi tedavi yöntemi yoktur.

Köpük tedavisi sadece kozmetik amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Varislerin sebebini ortadan kaldırmaz. Önce bu sebep tedavi edilmelidir. Akabinde 5mm nin altındaki damarların kozmetik olarak kaybedilmesinde kullanılır.

Hayır köpük tedavisinde anesteziye gerek yoktur. Çok ince iğneler kullanılması sebebi ile sinek ısırığından daha ağrılı bir uygulama değildir.

Köpük varis tedavisi bir veya birkaç seans yapılır. Yaklaşık 15-20 dk süren bir işlemdir. Akabinde hemen günlük yaşama dönülebilir. Tekrar seansler gerekebilir.

Kozmetik anlamda hiçbir tedavi yönteminde kesin çözüm diye bir şey yoktur. Çünkü kılcal damarlar sadece damarlardan kaynaklanmaz, bunun yanında hormonlar, ayak basış bozuklukları, geçirilmiş enfeksiyonlar vb. gibi kriterlerde kılcal damar oluşumunu tetikleyebilir.

Birkaç günle birkaç aya kadar çorap önerileri olmakla birlikte 2-3 gün giyilmesini öneriyoruz.

Eğer varislerin gerçek sebebi tedavi edilmediyse hiçbir işe yaramayıp yeni damarlar oluşacak hatta daha da artacaktır.

Biz varis ameliyatlarımızda, ileride lazım olabilecek yedek damarların (By-Pass damarları) tamamına yakınını korumak amacıyla Mikro Cerrahi yöntemini tercih ediyoruz.

Mikro Cerrahi yöntemi , USG ile sorunlu damarlar ve kaçaklar özel cihazlarda 1-2 mm kesilerle nokta atış tespit edilip müdahale edilmesidir.

Ameliyattan birkaç saat sonra yürütüp taburcu ediyoruz.

  1. 1-2 mm' lik kesilerden yapılır, dikiş atılmaz ve kozmetiktir.
  2. By-pass damarları %90 oranında korunur.
  3. İyileşme hızlıdır,2-3 saat içerisinde yürünebilir.
  4. Günlük yaşantıya hemen dönülebilir , istirahat süresi kısadır.
  5. Renkli doppler usg ile yapılmasından dolayı hiçbir problem atlanmaz
  1. Kanama riski yoktur renkli doppler usg yapıldığı için bir damara zarar verilmesi söz konusu değildir.
  2. Enfeksiyon; her cerrahi girişimde enfeksiyon riski vardır. Ancak riskin mikrocerrahi en düşük olduğu girişimdir.
  3. Emboli; Bu girişimde emboli atmaz.

Varis çorabına gerek yoktur. Girişim sonrası kozmetik iyileşmeyi hızlandırmak ve ödem oluşmasını engellemek için 1-2 gün operasyon sonrası çorabı giydirilir.

1-2 mm'lik kesiler iz bırakmaz büyük varisler temizlendiği için sonrasında uygulanacak köpük, lazer işlemlerinden daha çabuk sonuç alınmasını sağlar.

Doğru tedavi yapıldığı takdirde yedek damar sistemine bağlı bir varis oluşmaz. Enfeksiyon, hormonal problemlerine bağlı oluşabilecek kozmetik varisler olabilir. Bu varislerde basit köpük ve lazer ile düzeltilebilir. Cerrahi bir müdahele gerektirmez.

Hayır, gebelikte varis tedavisi yapılamaz. Ancak gebeliğin rahat geçmesi ve ilerlemesini engellemek açısından bir takım koruyucu tedbirler alınabilir.

Emzirirken varis tedavisi elbette yapılabilir.

Doğumdan birkaç ay sonra varis tedavisine başlanabilir.

Biz önermiyoruz. Özellikle varisi olan hastalara.

Damarın yapısına, tipine göre değişir. Her hastanın damar yapısı ve uygulanacak tedavi yöntemi farklıdır dolayısı ile süre vermek doğru değildir.

Varis ağrılarına bir takım damarları rahatlatıcı egzersizler iyi gelmektedir.

Hiçbir şey olmaz, hayati bir tehlike arz etmez, fakat yaşam kaliteniz düşer. Ayrıca ileride herhangi bir operasyonda kullanılabilecek By-Pass damarlarınızın bozulmasına sebep olacaktır.

Hayır. Kesinlikle varis tedavisi hiçbir zaman acil değildir. Ufak yaralanmalar, küçük kanamalar hariç varislerin asla acil tedavi edilmesi gerekmez, her zaman tedavi edilebilir. Önemli olan burada ileride herhangi bir operasyonda kullanılabilecek bypass damarlarınızın korunmasıdır. Erken tedavi edilmesi bypass damarlarının korunması açısından çok önemlidir. Tedaviye biraz geç kalınması durumunda zaman içerisinde bypass damarlarının bozulmasından dolayı bu damarların sökülmesi, yok edilmesi gibi bir tedaviye maruz kalınabilir.

Varisli damarlar pıhtı atmaz (çok özellikli durumlar hariç). Varisler ile pıhtı atmasının hiçbir alakası yoktur. Pıhtı ana damarın bir hastalığıdır ve biz buna Derin Ven Trombozu diyoruz.

Derin Ven Trombozu ana damarlarda pıhtı oluşması ve tedavi edilmezse kalbe akciğerlere atması problemidir.

Varis ile bacak kesilmesinin hiçbir alakası yoktur. Kangrenler sonucu bacak kesilmesi yaşanır ve kangren bir atar damar hastalığıdır.

Varislerde sülük ve hacemat tedavisinin hiçbir faydası yoktur. Aksine enfeksiyon gibi ciddi sonuçlara sebep olabilir. Çünkü sülükler bacaklarda ki kanı emerken kanın pıhtılaşmaması için damarın içerisine kusuyor ve bu kusmuk maalesef ciddi enfeksiyonlara sebep olabiliyor.

Her varis yara yapmaz, yara yapması için birtakım genetik şartlar gerekir. Varislerin toplumda ortalama %2-3 de yara gözükür.

Yapılan tedavi yöntemine göre değişir.

Bizim operasyonlarda tercih ettiğimiz Mikro Cerrahi yöntemi ile ortalama 48 saat sonra günlük yaşama dönebilirsiniz.

Kozmetik tedavilerde kullandığımız köpük, lazer, köpük skleroterapi tedavilerinde ise tedavi sonrası hemen günlük hayata devam edebilirsiniz.

Varisler günümüzde çok rahat konforlu bir şekilde tedavi edilebilir. Korkulacak bir tedavi değildir.

Maalesef 10 dakikada varis tedavisi gibi bir yöntem mevcut değildir. Öncelikle içeride bulunan damarların tedavisi yapılıp ardından kozmetik problemler giderilmesi gerekmektedir. Ve kozmetik tedavide iyileşme süreci yani görüntünün düzelmesi zaman alabilmektedir.

Varis tedavisinde unutulmaması gereken en önemli şey sabretmektir.

Eğer varisleriniz var ve gebelik düşünüyorsanız mutlaka gebelikten önce tedavi yaptırmanızı öneriyoruz.

Tedavi ettiremediniz gebe kaldınız diyelim; gebelik esnasında herhangi bir tedavi uygulayamıyoruz ancak doğumdan bir kaç ay sonra tedaviye başlanılabilir.

Varislerin bulunduğu damarlara, rahatsızlığın şiddetine, hastanın yaşı, cinsiyeti ve genetik özelliklerine göre tedaviye cevabı değişir.

SGK ile anlaşmamız yok maalesef. Özel sağlık sigortanız var ise ondan yararlanabilirsiniz.

Bacaklarda Venöz Yetmezlik yani varis olduğu zaman bacaklarda şişlik yani ödem olacaktır. Bu ödem doku aralığında lenfatik drenajı bozarak uzun dönemde yağ hücrelerinin su ve tuz ile şişmesi ve birbirine yapışarak nodüller oluşmasını tetikler. Ve nodüller büyüyüp birbirlerine yapışarak ciltte portakal kabuğu görünümüne yani selülite sebep olur.

Bunun nedeni hormonal değişimlerden dolayı bebeğin anne rahminde ana toplar damara basmasına bağlı olarak kanın aşağıdan yukarıya rahat bir şekilde boşalamaması sonucu bacaktaki damarlarda daha fazla birikerek basınç oluşturması yüzeydeki damar kapakçıklarını bozarak damarları genişlemiş hale gelmesini ve varislerin oluşmasını sağlar.

Hamilelik sırasında varis oluşumunu engellemek için tavsiyelerimiz;

Gebelere özel koruyucu varis çorapları( basıncı doktor tarafından belirlenmek kaydıyla)

Bacaklara (ayak bileğinden dize doğru) soğuk duş uygulamak,

Beslenmede özellikle tuza dikkat edilmeli ve kabızlığa yol açmayacak şekilde bol lifli gıdalar ile beslenilmeli. Ayrıca mutlaka her gün 2-2,5 lt sıvı tüketilmelidir.

Biz değil, siz değil, damarlarınız karar veriyor J Varis tedavisi kişiye özel bir tedavidir. Yapılacak renkli doopler ve haritalama sonucu tedavi yönteminiz belirlenmektedir.

Direkt güneş ışınlarına maruz kalmak damarların genişlemesine ve içlerinde kanın birikmesine neden olur. Daha çok gölgede dinlenilmeli ve mümkün olduğu kadar deniz içerisinde vakit geçirilmelidir.

Hayır, aksine damarların daha çok bozulmasına sebep olur. Hamam, sauna, kaplıca gibi sıcak yerleri önermiyor ve kaçınılmasını tavsiye ediyoruz.

Sıcak havalar toplardamarların genişlemesine dolayısıyla da varis oluşumuna neden olabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar sıcak havada dışarıda kalmayın.

Tedavi sonrası güneşten tamamen korunmak gerekiyor. Yaz aylarında korunmak pek mümkün olmadığı için önermiyoruz.

Varisin kalp hastalıklarıyla direkt ilişkisi yoktur. Kalp yetmezlikleri damarların şişmesini, belirginleşmesini sağlar. Bunlara varis diyemeyiz.

Hayır. Ancak varislere bağlı ödem eklem problemlerini ve ağrıyı artırır.

Varisten korunmak için spor, egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken konu sağlıklı damar yapısına sahip olmaktır. Eğer bozuk bir damar yapısına sahip iseniz yapılacak spor, egzersizler damar yapısının daha da bozulmasına sebep olacaktır. Spora başlamadan önce mutlaka damar sağlığının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Eğer sağlıklı damarlara sahipseniz yapabilirsiniz .

Sağlıklı damarlara sahipseniz özellikle baldır kaslarınızı çalıştırmaya yönelik egzersizler (tempolu yürüyüş, bisiklete binmek, yüzmek vb.) varisten korunmanızda yardımcı olacaktır.

Uyarı: Özellikle top ile oynanan sporlar (futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi) varis oluşumunu kolaylaştırır. Çünkü bacaktaki kasların senkron hareket etmesine dolayısı ile de kirli kanın kalbe gitmesine engel olur. Bu sporları yapacak olanların spora başlamadan önce mutlaka damar sağlığının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Eğer sağlıklı damarlara sahipseniz yapabilirsiniz. Ve yine özellikle bu sporları yaparken koruyucu çoraplar, sporcu çoraplar kullanmanız varisten korunmanızda yardımcı olacaktır.