Niğde Varis Tedavisi

Niğde Varis Tedavisi varis olan bölgenin durumuna, kişinin sağlık ve yaş durumuna göre değişebilmektedir. Bu sebeple varis tedavisi uygulanmadan önce varisin tespiti ve hangi aşamada olduğu bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Tanısı konulan varisli bölgeye hangi varis tedavisi yöntemi ya da yöntemleri uygulanacağı belirlendikten sonra varis tedavisi planlanarak uygulanır. Varis tedavisi yapılırken birçok yöntem uygulanabilmektedir. Bunlar; cerrahi tedavi olan varis ameliyatı, köpükle varis tedavisi, lazerle varis tedavisi, radyofrekans tedavisi, varis iğne tedavisi başlıca varis tedavi yöntemleri arasında yer alır. Varis ameliyat sonrası iyileşme süresi bireyin genel sağlık durumuna ve ameliyat yapılan yerin genişliğine göre değişebilir. Varis vücudumuzdaki kirli kanı kanı kalbe taşıyan toplar damar dediğimiz damarların uzaması incelmesi düz veya keseler yaparak kıvrımlı bir hal almasıdır. Varis, deride genişleme veya şişme olarak bilinen bir durumdur. Bu durumda, deri altındaki damarlar genişler ve daha fazla kan taşırlar. Bu genişlemiş damarlar görünür hale gelir ve çeşitli renklerde olabilirler (mavi, mor, pembe, kırmızı). Varis genellikle bacaklarda görülür ve yorgunluk, ağrı, şişlik gibi belirtilerle birlikte gelir. Ancak varis tedavi edilebilir ve önlenebilir. Özellikle, varis genellikle dilinizde vasküler hastalıkları tanımlamak için kullanılan bir terim olarak kullanılır. Varis, damarların genişlemesine veya darlığa neden olan bir hastalıktır. Bu genellikle bacakları etkileyebilir ve ağrı, şişlik, morluklar veya yaralar gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Varis tedavisi genellikle cerrahi veya medikal yöntemlerle yapılabilir. Niğde Varis Tedavisi

Niğde Varis Tedavisi

Niğde Varis Tedavisi

Varis, damarlarda genişleme veya darlık olarak tanımlanır. İç varis, damarların iç yüzeyinde oluşur ve genellikle bacakları etkiler. İç varisler, görünür olmayan ve genellikle belirti vermeyen damarlardır. Ancak, bazı durumlarda ağrı, şişlik, morluklar veya yaralar gibi belirtiler görülebilir. Varis tedavisi ile vücudunuzda oluşan varislerden kurtulabilirsiniz.

 

İç Varis -Dış Varis Nedir?

 

Toplumda bacak yüzeyinde görünebilen varisler dış varis olarak değerlendirilirken, gözle görülmeyen ve müdahale gerektiği düşünülen varisler iç varis olarak algılanır. Oysa sadece kılcal damarlar olsa bile görünen bunların oluşmasına sebep olan ,bacaklarımızdaki kirli kanı kalbe götüren damarların iyi çalışmaması gibi bir durum söz konusudur. İçerden gidemeyen kan bir şekilde temizlenmek üzere kalbe dönecektir ve bunun en kolay yolu deridir. Özetle iç varis veya dış varis yoktur varis vardır diyebiliriz.

 

Dış varis ise damarların dış yüzeyinde oluşur ve görünür olabilir. Dış varisler genellikle bacakların üst kısmında görülür. Dış varisler, görünür olmaları nedeniyle daha çok estetik bir sorun oluşturur. Ancak, bazı durumlarda ağrı, şişlik veya yaralar gibi belirtiler de görülebilir.

 

Her iki türde de varis tedavisi seçenekleri mevcuttur. İç varisler genellikle cerrahi veya lazer tedavisi gibi invaziv yöntemlerle tedavi edilirken, dış varisler için kompresyon tedavisi, medikal tedavi veya köpük veya iğne tedavisi gibi daha az invaziv yöntemler tercih edilebilir. Doktorunuz varis tedavisinde sizin için en uygun yöntemi belirleyecektir.

 

 

Varis neden oluşur?

 

En önemli nedeni genetiktir. Eğer genetik yatkınlığınız varsa ne yaparsanız yapın varis oluşur, genetik yatkınlığınız yoksa da ne yaparsanız yapın varis oluşmaz. Birtakım başka faktörler ise varis oluşumunu kolaylaştırabilir veya hızlandırabilir. Örnek verirsek; ileri yaş, hormonal düzensizlikler, cinsiyet, geçirilmiş enfeksiyonlar, yaşanılan iklim, kalp yetmezliği v.s.

 

Varis oluşmasının temel nedeni, damarların iç yüzünde olan valflerin işlev bozukluğudur. Valfler, kanın yukarı doğru gitmesini sağlamak için açılıp kapanırlar. Ancak, bazı durumlarda valfler işlevlerini yerine getiremez ve kan, aşağı doğru akmaya başlar. Bu, damarların genişlemesine veya darlığa neden olur. Bir çok varis ameliyatsız yöntemle tedavi edilse de iç varis ameliyatı ile ilerlemiş varis tedavileri yapılmaktadır.

 

Varis oluşumunda etkili olabilecek faktörler arasında şunlar yer alır:

 

Genetik yatkınlık: Bazı kişilerde varis oluşması genetik yatkınlık nedeniyle daha olasıdır.

 

Yaş: Varis oluşması yaşla birlikte artar.

 

Cinsiyet: Kadınlarda varis oluşması erkeklere göre daha yaygındır.

 

Hamilelik: Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler ve artan kan miktarı varis oluşmasına neden olabilir.

 

Obezite: Obez kişilerde varis oluşması daha yaygındır.

 

Uzun süre ayakta kalmak: Uzun süre ayakta kalmak, bacakların altındaki damarların işlevini bozabilir ve varis oluşmasına neden olabilir.

 

Bu faktörlerin herhangi biri, varis oluşmasının riskini arttırabilir. Ancak, varis oluşması için birden fazla faktörün etkili olması gerekebilir.

 

Varis belirtileri nelerdir?

 

Varislerin bir çok belirtisi mevcuttur. Bu belirtilerin bazen bir tanesi, bazen birkaçı, bazen hepsi görülebildiği gibi bazen de hiçbir bulgu vermeyebilir. Her insanda kendini farklı belirtilerle gösterir. Birkaç örnek verecek olursak ağrı, yanma, kaşıntı, kötü kozmetik görüntü, şişme, huzursuzluk, yorgunluk, gece krampları gibi...

 

Varisler de kişilerin ağrı eşiğinin düşük veya yüksek olmasına bağlı

olarak hiçbir şikayet olmayacağı gibi aşağıda ki bulgulardan bir veya

birkaçı bir arada olabilir.

Varis olan kişilerde görülebilecek belirtiler arasında şunlar yer alabilir:

 

  1. Ağrı
  2. Gece Krampları
  3. Isı Artışı
  4. Ağırlık Hissi
  5. Yorgunluk Hissi
  6. Karıncalanma ve Kaşıntı
  7. Kılcal ve küçük mavi- yeşil damarlar
  8. Variköz Venler
  9. Bacaklarda şişme
  10. Kahverengi renk değişikliği

 

Bu belirtiler genellikle hafif olabilir veya hiçbir belirti vermeyebilir. Ancak varis ilerlediğinde belirtiler daha ağır hale gelebilir. Bu nedenle, varis oluşmasındaki risk faktörleri olan kişilerde varis belirtileri oluştuğunda hemen bir doktora başvurmaları önerilir.

 

Varis nasıl teşhis edilir?

 

Varis teşhisi genellikle fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılır. Doktorunuz varis belirtileri olan hastalarda şunları yapabilir:

 

Fizik muayene: Doktorunuz varis olan bölgeleri inceleyecek ve damarların genişlemesini veya darlığını değerlendirecektir.

 

Doppler ultrasonografi: Doppler ultrasonografi, varis olan damarların kan akışını ve valflerin işlevlerini değerlendirmek için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir.

 

Venografi: Venografi, varis olan damarların görüntülenmesi için kontrast madde kullanılan bir radyolojik yöntemdir.

 

Flebografi: Flebografi, varis olan damarların görüntülenmesi için kontrast madde kullanılan bir radyolojik yöntemdir.

 

Bu görüntüleme yöntemleri, varis olan damarların boyutlarını, yerlerini ve kan akışının durumunu değerlendirmek için kullanılır. Doktorunuz, bu görüntüleme yöntemleri sonucuna göre varis olan damarların tedavisi için en uygun yöntemi belirleyecektir.

 

Varis tedavisi için hangi doktora gidilmelidir?

 

Varis konusunda eğitim almış olan ve bu hastalıkla özellikle ilgilenen Kalp ve damar cerrahına muayene olmanız gerekir.

 

Eğer varis belirtileri oluştu ise, doktorunuza başvurun ve doktorunuz varis oluşmasındaki risk faktörleri hakkında sizi bilgilendirecek ve gerektiğinde varis tedavisinde uzmanlaşmış doktora yönlendirecektir.

 

 

Varis tedavi yöntemleri nelerdir?

 

Genel olarak 3 guruba ayırabiliriz;

 

1.Ameliyatsız varis tedavileri

2.Ameliyatlı varis tedavileri

3.Kozmetik varis tedavileri

 

1.Ameliyatsız varis tedavileri;

 

 -Endovenöz lazer tedavisi (EVLT); bypass damarlarının içerisine bir kateterle girilip lazer ısısı yakılıp kurutulduğu bir yöntemdir.

 -Endovenöz radyofrekens ablasyon tedavisi (RFA) ; bypass damarlarının içerisine bir kateterle girilip radyofrekans ısısı ile bu damarların yakılıp kurutulduğu yöntemdir.

 -Clarivein uygulaması; bypass damarlarının içerisine bir kateterle girilip mekanik olarak damar içerisinde dönerek damar endotelini hasarlayan ve aynı zamanda köpük verilerek damarın yapışıp kurutulmasını sağlayan yöntemdir.

 -Tutkal tedavisi (Tıbbi yapıştırıcı); bypass damarlarının içerisine bir kateterle girilip yatıştırıcı (siyanoakrilat) verilerek damarın kurutulduğu bir yöntemdir.

 - Endovenöz buhar tedavisi ; bypass damarlarının içerisine bir kateterle girilip buhar ısısı yardımı ile damarın yakılıp kurutulduğu yöntemdir.

 

2.Ameliyatli varis tedavileri;

 

 -Venöz stripping (Klasik ameliyat); bypass damarlarının içerisine ayak bileği veya diz iç kısmından çelik bir tel ile girilip kasık kısmından ucu çıkarılıp baypass damarının çekilip söküldüğü ve damarın yok edildiği en eski yöntemlerdendir.

 

 -Mikrocerrahi Yöntemi ; Renkli doppler usg eşliğinde bypass damarlarının kaçak noktalarının 1-1.5 mm lik kesiler vasıtasıyla kapatıldığı genişlemiş varisli damarların temizlendiği ve operasyon sonunda bypass damarlarının korunduğu gelişmiş varis tedavi yöntemidir.

 

Kliniğimizde ileride lazım olabilecek yedek damarların (by-pass damarları) tamamına yakını korunabilmesi sebebi ile MİKROCERRAHİ ağırlıklı olarak tercih edilen tedavi yöntemidir.***

 

 -Kapak Tamir Operasyonları (Kelepçe Yöntemi); External valf repair dediğimiz halk arasındaki bilinen adıyla kelepçe yöntemi özellikle erken teşhis konulan hastalarda oldukça başarılı bir yöntemdir. Bu yöntem mikrocerrahi ile kombine edilerek yedek damarları (by-pass damarları) doğala en yakın şekilde korumaktadır.

 

3.Kozmetik varis tedavileri;

 

 -Köpük tedavisi (Foam Skleroterapi); varisli damarlar içerisine çok ince iğnelerle girilip hava veya karbondioksitle köpük haline getirilmiş ilacın verilip damarın kimyasal bir reaksiyonla yapıştırılıp kurutulmasıdır.

 -Transdermal lazer tedavisi; Lazer ışığı ile özellikle kılcal damarların yakılıp yok edildiği yöntemdir. Damar çapı ,yapısı, derinliği, rengine göre farklı lazerler kullanılmaktadır. En sık kullanılan lazerler Nd-yag, Ipl, Pulsed dye lazer, Right light laser ve Ktp dir.

 -Transdermal Radyofrekans; çok ince iğneler in kılcallara batırılıp radyofrekans ile yakılarak yok edilmesidir.

 

Lazerle Varis Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

 

Lazerle varis tedavisi (endovenous laser ablation), varis olan damarların iç yüzünün lazer ile ısıtılmasını kullanan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem, varis olan vena saphena magna veya vena saphena parva gibi damarların kapatılmasını amaçlar. Lazer ısısı, varis olan damar iç yüzünü eriterek kapatır veya küçültür.

 

Lazer tedavisi genellikle ambulator olarak yapılır ve anestezi gerektirmez. Tedavi süresi çok kısa sürer ve hasta hemen işlemden sonra normal aktivitelerine dönebilir. Tedavi sonrası ağrı veya şişlik sadece hafif olur. Tedavinin etkisi çok hızlı görülebilir ve varis belirtileri genellikle ortadan kalkar.

 

Köpük Lazer Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

 

Köpük varis tedavisi (foam sclerotherapy), varis olan damarların içine bir köpük oluşturan bir sıvı enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. Köpük, varis olan damar iç yüzünü kaplar ve kapatır. Bu, kan akışının normal hale dönmesine ve varis belirtilerinin azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

 

Köpük varis tedavisi genellikle ambulator olarak yapılır ve anestezi gerektirmez. Tedavi süresi çok kısa sürer ve hasta hemen işlemden sonra normal aktivitelerine dönebilir. Tedavi sonrası ağrı veya şişlik sadece hafif olur. Tedavinin etkisi çok hızlı görülebilir ve varis belirtileri genellikle ortadan kalkar.

 

Köpük varis tedavisi yalnızca varis olan damarların kapatılmasını amaçlar ve varis oluşumunun nedenleri veya diğer faktörleri değiştirmez. Bu nedenle, varis tedavisinden sonra sağlıklı bir yaşam tarzı ve egzersiz yapmaya devam etmek önemlidir.

 

Köpük varis tedavisi genellikle sadece küçük varisler için kullanılır ve diğer tedavi seçenekleri denenmiş veya uygun olmayan kişiler için kullanılabilir. Doktorunuz köpük varis tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını ve diğer tedavi seçeneklerini değerlendirecektir.

 

Radyofrekans Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

 

Radyofrekans tedavisi (Radiofrequency ablation), varis olan damarların iç yüzünün radyofrekans enerjisi kullanarak ısıtılmasını kullanan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem, varis olan vena saphena magna veya vena saphena parva gibi damarların kapatılmasını amaçlar. Radyofrekans ısısı, varis olan damar iç yüzünü eriterek kapatır veya küçültür.

 

Radyofrekans tedavisi genellikle ambulator olarak yapılır ve anestezi gerektirmez. Tedavi süresi çok kısa sürer ve hasta hemen işlemden sonra normal aktivitelerine dönebilir. Tedavi sonrası ağrı veya şişlik sadece hafif olur. Tedavinin etkisi çok hızlı görülebilir ve varis belirtileri genellikle ortadan kalkar.

 

Radyofrekans tedavisi yalnızca varis olan damarların kapatılmasını amaçlar ve varis oluşumunun nedenleri veya diğer faktörleri değiştirmez. Bu nedenle, varis tedavisinden sonra sağlıklı bir yaşam tarzı ve egzersiz yapmaya devam etmek önemlidir.

 

Radyofrekans tedavisi genellikle diğer tedavi yöntemleri denenmiş veya uygun olmayan kişiler için kullanılır. Doktorunuz radyofrekans tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını ve diğer tedavi seçeneklerini değerlendirecektir.

 

Varis İğne Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır?

 

Varis iğne tedavisi (Sclerotherapy), varis olan damarların içine bir sıvı enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu sıvı, varis olan damar iç yüzünü kaplar ve kapatır. Bu, kan akışının normal hale dönmesine ve varis belirtilerinin azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

 

İğne tedavisi genellikle ambulator olarak yapılır ve anestezi gerektirmez. Tedavi süresi çok kısa sürer ve hasta hemen işlemden sonra normal aktivitelerine dönebilir. Tedavi sonrası ağrı veya şişlik sadece hafif olur. Tedavinin etkisi çok hızlı görülebilir ve varis belirtileri genellikle ortadan kalkar.

 

Varis iğne tedavisi yalnızca varis olan damarların kapatılmasını amaçlar ve varis oluşumunun nedenleri veya diğer faktörleri değiştirmez. Bu nedenle, varis tedavisinden sonra sağlıklı bir yaşam tarzı ve egzersiz yapmaya devam etmek önemlidir.

 

Varis iğne tedavisi genellikle sadece küçük varisler için kullanılır ve diğer tedavi seçenekleri denenmiş veya uygun olmayan kişiler için kullanılabilir. Doktorunuz varis iğne tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını ve diğer tedavi seçeneklerini değerlendirecektir.

 

Varis tedavilerinde en iyi yöntem nedir?

 

En iyi varis tedavi yöntemi sizin işinize yarayacak ve beklentilerinize cevap verecek yöntemdir. bUrdan anlaşılması gereken şey herkese aynı yöntemin uygulanamayacağı, damar haritanız çıkarılarak size özel uygun tedavinin uygulanması gerektiğidir. Varis tedavisinin riskleri var mıdır? Varis ameliyatı ile iç varis tedavileri yapılmaktadır.

 

Her tedavinin ufak tefekte olsa komplikasyon yaşama riski mevcuttur. Örneğin kanama, enfeksiyon, morluk v.b. gibi. Bu küçük riskler ehil ellerde doğru tedavi enstrümanlarıyla minimum hale gelmektedir. Varis tedavisi yapan doktorlar varis tedavilerileinin birçoğunu hastane ortamında yapmaktadır. Varis tedavi doktorları ararken varis tedavisi tavsiye edilen doktorlarla ile ve yapılan varis tedavisi yorumlar okunarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Varis tedavileri için en iyi yöntem, hastanın durumuna ve varis seviyesine göre değişebilir. Ancak genellikle, non-invaziv yöntemler denenir ve invaziv yöntemlere başvurulur sadece ciddi durumlar için. Non-invaziv yöntemler arasında basit egzersizler, özel giyilebilir çoraplar ve yüksek basınçlı elastik bandajlar gibi yöntemler yer almaktadır. Invaziv yöntemler arasında ise, laser veya radyofrekans ablasyon, skleroterapi veya cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Egzersiz, özel çorap, bandajlar gibi yöntemler ile birlikte doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlar ile birlikte kullanılabilir. En iyi yöntemi belirlemek için doktorunuz ile konuşmanız önerilir.

 

Varis tekrar eder mi?

 

Doğru teşhis ve tedavi edilen varisler damara bağlı ufak tefek kozmetik sorunlar haricinde tekrar etmez.

 

Yaz aylarında varis tedavisi yapılır mı?

 

Varis tedavisi yaz kıs fark etmeksizin her mevsimde yapılabilir. Sadece kozmetik tedavilerin özellikle temmuz - ağustos gibi güneşin bol olduğu aylarda yapılmayıp ara verilmesini önermekteyiz .Bunun en önemli nedeni uygulanan işlemler sonrası reaksiyon ve buna bağlı lekelerin geçmesinin uzun sürmesidir. Elbette güneşten korununabilinilecekse tedavi devam ettirilebilir. Varis tedavi merkezleri arıyorsanız doktorumuzla iletişime geçebilirsiniz.

 

Varis tedavisi, yaz aylarında da yapılabilir. Ancak yaz aylarında daha fazla terleme ve vücut sıcaklığının yükselmesi nedeniyle, tedavi sürecinde daha fazla rahatsızlık yaşanabilir. Ayrıca yaz aylarında güneş ışığına maruz kalmak, varisleri daha belirgin hale getirebilir. Bu nedenle, tedavi sürecinde doktorunuzla konuşarak en uygun zamanı belirlemelisiniz. Varis tedavisi fiyatları konusunda kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Varis tedavisi yapan doktorlar araıyorsanız kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Varis çorabı varisleri tedavi eder mi?

 

Varis çorabı varisleri hiçbir zaman tedavi etmez. Sadece şikayetlerin rahatlaması ,yaşam kalitesinin artması ve ilerleme hızının yavaşlamasına yardımcı olur. Özellikli bir durumda varis yaralarının daha hızlı kapanmasını sağlar.

Varis çorabı, varislerin tedavisinde destekleyici bir rol oynayabilir. Varis çorabı, varis oluşumunun neden olduğu ağrı ve şişlikleri azaltmak için tasarlanmıştır. Aynı zamanda varislerin ilerlemesini yavaşlatmak ve daha kötüleşmemesini sağlamak için de kullanılabilir. Ancak varis çorabı varisleri tamamen tedavi edemez. Varislerin tedavisi için doktorunuzla görüşmeniz ve onun önerilerini takip etmeniz gerekir.

 

İlaç tedavileri (reçeteli ilaçlar- kremler) varisleri tedavi eder mi?

 

Bu tedaviler varisleri tedavi etmez aynı varis çorabında olduğu gibi şikayetlerin rahatlaması, yaşam kalitesinin artması ve ilerleme hızının yavaşlamasına yardımcı olur. Gerçek tedavi yapılıp ana sorun düzeltilinceye kadar zaman kazandırır.

 

Reçeteli ilaçlar ve kremler, varislerin tedavisinde kullanılabilir. Ancak, varislerin tedavisinde ilaç tedavisi sadece belirtileri azaltmak için kullanılır. Örneğin, ağrı ve şişlikleri azaltmak için non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID'ler) kullanılabilir. Aynı zamanda, varislerin kahverengi renkte olmasına neden olan pigmentasyonu azaltmak için topikal kremler veya tabletler kullanılabilir. Ancak reçeteli ilaçlar ve kremler varisleri tamamen tedavi edemez. Varislerin tedavisi için doktorunuzla görüşmeniz ve onun önerilerini takip etmeniz gerekir. Tedavi yöntemleri cerrahi girişimler, endovenöz laser ablasyondan, skleroterapilere kadar değişebilir.

 

On dakikada varis tedavisi olur mu?

 

Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değildir. Gerçek sorunun çözüldükten sonra hele de kozmetik tedaviler aşama aşamadır ve belli aralıklarla uygulanması gereklidir. Yirmi yıllık varisleri 10 dk da kaybetmek gibi sihirli bir yöntem mevcut değildir. Varis tedavisi zaman isteyen ve sabır gerektiren bir tedavidir.

Niğde Varis Tedavisi

varis tedavisi whatsapp hattı