Tedavi Edilen Varis Tekrar Eder Mi?

Tedavi edilen varis tekrar eder mi? sorusuna, söylenebilecek ilk ve de doğru cevap ” tekrar eden varis yoktur, yanlış veya eksik tedavi edilmiş varis vardır” Damarda yapılan varis tedavisi sonrasında başka kılcal damarlarda sorun olmadığı sürece yeniden tekrarlaması mümkün değildir. Toplumumuzdaki genel kanı, varis tedavisinin şikayet ve görüntüyü düzeltmediği gibi hemen tekrar ettiğidir. Sırf bu sebeple birçok insan yaşam kalitesini düşüren ve birçoğunda da kötü görünüme sebep olan varislerle yaşamına devam etmektedir. Öncelikle şunu ayırt etmek gerekir, varisin tekrar etmesi, tedavi edilen bölgelerde yeniden varis oluşması veya problemin devam etmesidir. Sağlıklı damarların olduğu bölgelerde yeni varislerin oluşması varisin tekrar etmesi demek değildir.

Tedavi Edilen Varis Tekrar Eder Mi?

Varis tedaviden sonra tekrarlar mı? Gerek iç varis olsun, gerekse ciltte görünen olsun varisler doğru teşhis ve kişiye özel  tedavi planlaması  ile tamama yakını tedavi edilebilir. Renkli Doppler Ultrasonografi olmaksızın konulan teşhis, planlama ve tedavilerden sonuç alınamayacaktır. Renkli Doppler Ultrasonografi eşliğinde yapılan planlamada hastaların damar yapısı, çapı, bağlantılarının varlığı, görüntüsü, ana ve yedek damar ilişkileri belirlenip haritalaması yapıldıktan sonra doğru tedavi yapıldığı taktirde  sonuç yüz güldürücü olacaktır. Varis tedavisi sonrasında yeniden varis oluşur mu? Tedavi edilen damar üzerinde oluşmaz ancak kan basıncı yeni damarlara etki edebilir ve yeni varisler ortaya çıkabilir.

Ülkemizde ve dünyada tedavi sonrası varise bağlı şikayetleri devam eden hasta sayısı azımsanmayacak bir orandadır. Bunun en önemli sebebi kişiye ve damar yapısına özel bir tedavi planı yapılmaması ve tedaviyi uygulayan hekimler tarafından genellikle tek bir yöntem uygulanarak tedavi edilmesidir. Bir hastada bir yöntem kullanılabileceği gibi birkaç yöntemin bir arada kullanılması gerekebilir. Tek başına uygulanan ve başarılı bir yöntem yoktur. Tedaviyi uygulayacak olan hekimin iyi bir planlama yapması, hastanın damar yapısına uygun tedavi yöntemlerini uygulaması ve bu yöntemlerin hepsinin uygulanmasında gereken deneyime sahip olması gerekir.

Doğru tedavi yapıldıktan sonra sağlam olan damarların korunması çok önemlidir. Bu konuda hastaya mutlaka yaşam tarzında yapacağı değişiklikler ve dikkat etmesi gereken kurallarla ilgili ayrıntılı bir eğitim verilmelidir. Tüm bu kurallara uyulduğu taktirde varisler için yeniden ciddi bir girişim olması olası değildir.

Varisli Damarların Tekrarlamasının Potansiyel Nedenleri

Varisli damarlar için cerrahi tedaviler genellikle sorunlu damar veya damarlara giden kan akışını kesmeye yönelik yapılmaktadır. Kan akışının değişmesiyle yeni kılcal damarlar kan basıncı ile oluşabilir. Bu sebeple yeni kılcal damarların oluşması mümkün olmaktadır. Kan akışı başka damarlara yöneleceği için yeni damarda basınçtan dolayı yeni kılcal damarlar varise sebep olabilir.

varis tedavisi whatsapp hattı