Varis Başlangıcı Nasıl Önlenir?

Varis başlangıcı nasıl önlenir? Varis başlangıcında ne yapılmalı? Varisler insanlık tarihinin bilinen en eski hastalıklarının başında gelir. İnsanların iki ayak üzerinde durup yerçekimine maruz kalması ile yakından ilişkilendirilmektedir. Keza 4 ayak üzerinde durup hareket eden hayvanlarda hemen hemen varis hiç görülmez. Demek ki yerçekimi en büyük suçlu (buradan şu sonucu çıkarabiliriz de yer çekiminin az olduğu ayda yaşasaydık varis dünyadakinden daha az görülürdü).Tek başına yer çekimini de suçlamak haksızlık olur çünkü genetik yatkınlık da azımsanmayacak oranda önemli ,bunu bilim bize bildirmekle birlikte kendi gözlemim hastalarımız ve yakınlarında da aynı tipte varisleri topluma göre daha fazla görmekteyim. Genetik yatkınlığın bir önemli ispatı da daha 8-10 yaşlarında varisli hastalar görmemiz. Hastalarımın en çok şaşırdığı konudur bu ; “hocam çocuklarda varis oluyor mu.?”, “çocuklarda varis neden olur?”. Elbette genetik yatkınlık bir sebeptir diye açıklarken şaka yapmıyoruz. Siz çevrenizde görmüyor olabilirsiniz ama biz çok sık görüyoruz bilin. Varis başlangıcı nasıl anlaşılır? Varis başlangıcının tespiti için en önemli yol doktor kontrolüdür. Doktor kontrolünde aile öyküsü, yaş, meslek oldukça önemlidir. Varis başlangıcı tespit edildikten sonra varisin büyümesini veya genişlemesini engellemek için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Varis Başlangıcı Nasıl Önlenir?

Varis başlangıcı nasıl önlenir? Varis başlangıcında ne yapılmalı? Bir de bazı hastalıklar (kalp yetmezliği, karın içi kitleler, enfeksiyonlar) da varis oluşumuna sebeptir. Lütfen şimdi varislerim var kalp yetmezliği mi oldum, kanser miyim diye de panik olmayın ,nadir durumlardan bahsediyorum. Demek ki yer çekimine maruz kalmamız genetik yatkınlığımız olması bize şunu ifade ediyor; ne yaparsak yapalım  olacaksa bir varis olur , olmayacaksa olmaz. Varis başlangıcı belirtileri nelerdir? Varis başlangıcı tespit edildikten sonra varis tedavisi hemen yapılır mı?

Varis oluşumunu engelleyebilir miyiz?

Varis oluşumunu maalesef engelleyemeyiz ama geciktirebiliriz. Varis neden oluşur sorusunun kısaca cevabını aldık sanırım bence bunu fazlada sorgulamanın çok bir önemi yok. Peki ; 

Varis nasıl başlar?

- Varislerin oluşum ve artışını nasıl engelleriz? 
- Varis başlangıcının belirtileri nelerdir? 
- Başlangıçta olan bu varisleri nasıl tedavi ederiz? 
- Varis başlangıcında bitkisel çözümler var mı? 
- Başlamış bir varis kremlerle tedavi edilebilir mi?

Biraz bunlara değinelim (bir aydınlanma olsun). Varis hastalığı başladıysa kabul edeceğiz yapacağımız bir şey yok geriye dönüş mümkün değil, kendi kendine gerilemez. Peki varis başlangıç belirtileri nelerdir, nasıl anlayacağız; özellikle bileklerde olmak üzere bacaklarda görünen ufak tefek kılcal damarlar , öğle saatlerinde başlayıp akşama doğru olan şişme ,dolgunluk hissi-huzursuzluk, kaşıntı, ağrı başlamış bir varisin en önemli bulgularıdır. Bu bulgular var ise başlamış bir varisiniz muhtemeldir. Oluşmuş olan bu varislerin kendi kendine gerilemesi söz konusu değildir. Fakat varislerin başlangıç kısmında ilerlemesini yavaşlatabiliriz. Hepimizin aşina olduğu dar kıyafetler giymekten kaçınmak, yüksek topuklu ve düz taban ayakkabılar giymekten kaçınmak, ılık su ile duş alıp gün içerisinde ve duş sonrası bacaklara soğuk su uygulaması, ağır yük taşımaktan kaçınmak , hafif tempolu yürüyüş veya yüzme, fırsat buldukça ayakları yükseltip dinlendirmek bizi nispeten korumakla birlikte başlangıç halindeki varislerin ilerlemesini nispeten yavaşlatacaktır.

Varisli Damarların Kötüleşmesini Nasıl Önlersiniz?

1. Düzenli egzersiz yapın.

2. Fazla kilonuz varsa kilo verin

3. Uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçının.

4. Dar giysiler giymeyin.

5. Ayaklarınızı yukarı kaldırdığınızdan emin olun.

6. Destekli külotlu çorap giyin.

Varis başlangıcında bitkisel ilaç ve karışımlar varis tedavisinde faydasız olmakla birlikte nispeten şikayetleri rahatlatabilir .Yine varis tedavisinde kremler varislerinizi yok etmeyecektir. İlerlemesini yavaşlatmayacaktır. Ama illa ben kullanacağım diyorsanız bunları üretip satan kişilerin ekonomisine yapacağınız katkı çok daha fazla olacaktır benden söylemesi. 

Evde varis tedavisi mümkün mü, çok soruluyor ;öyle bir şey olsaydı emin olun biz kalp damar cerrahları işimiz bırakırdık (boşu boşuna 12 yıl okumadık değil mi?). 

Başlangıç halinde ki varisleri nasıl tedavi edeceğiz o zaman?

Varis başlangıcı nasıl önlenir? Eğer daha başlangıç halindeyken varislerden şüphelenip yakalarsanız emin olun ilerde çok kompleks tedavilerle uğraşmaktan çok daha kolay olacaktır işiniz. İlk olarak bir kalp damar cerrahisi uzmanına lütfen muayene olun. Hangi hekim tedavi eder diye kafa karışıklığına lüzum yok, varis teşhis ve tedavisinin eğitimini alıp uygulayan hekimler birer klinisyen olan kalp ve damar cerrahisi uzmanlarıdır. Bu uzmanlar sizi muayene edip renkli dopler ultrasonografilerinizi değerlendirip ihtiyacınız olan tedaviyi uygulayacaklardır.

Unutmayın başlangıç halindeki bir varisi kozmetik açıdan tedavi etmek hem by-pass damarlarınızın korunmasını sağlayacaktır ve aynı zamanda kozmetik işlemlerin daha az olması nedeni ile size ekonomik maliyeti düşük olup kliniklerde zaman kaybetmenize de gerek kalmayacaktır. Benden söylemesi…

varis tedavisi whatsapp hattı