Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis çorabı ne işe yarar? Varis çorabı nedir? Varis tedavisi varis çorabı kullanımı nasıl olmalıdır? Varisleri nedeni ile hekime başvuran hastaların büyük çoğunluğu kendisine varisin tedavisinin olmadığının, bu hastalıkla yaşamaya alışması gerektiği, ömür boyu varis çorabı giymesinin önerildiğini söyler. Arkasından cümle şöyle devam eder; ” hocam bir kaç ay kullanabildim sonra kullanamadım.” Çok nadir hasta uzun yıllar kullanabildiğini belirtir ( gerçekten yok denecek kadar az). Varis çorapları temel olarak ayak bileğinden kasığa doğru basıncı azalan, belirli basınçta ayarlanmış özel malzemelerden üretilmiş elastik çoraplardır. Temel olarak giyildiğinde yüzeyel damar sistemi ve bununla bağlantılı damarları (yedek damar- by- pass damarı- perforan ven) kapatır. Bu damarlar kapandığı zaman bacağımızdaki kirli kanın %90 ‘ ını taşıyan ana damar sistemine (derin venler) hapis olan kirli kan yüzeye çıkıp birikmeden kalbe döner. Yani amaç kaçak ve sorun olan damarlara kirli kanın geçişini engelleyip ana damarlardan kalbe dönüşü sağlamaktır. Bu konuda varis çorapların basıncının; kaçak miktarı ,kaçağın yarattığı basınca göre ayarlanması gerekir. En zor giyilen ve tolere edilmesi problem olan çoraplar venöz ülser-yaralara sebep olan perforan venler (köprü damar) için verilen çoraplardır. Varis çorabı nasıl kullanılır? Varis ameliyat sonrası varis çorabı ne işe yarar?

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Pratikte varis tedavisinin en sevimsiz tedavi şeklidir varis çorapları. Ülkemiz gibi güneşli sıcak iklimlerde hiç tolere edilebilir bir tedavi yöntemi değildir. Aslına bakılırsa varis çorabı bir tedavi yöntemi de değildir. Varis çorapları aslen gerçek problemin çözüleceği zamana kadar hastaları rahatlatır , şikayetlerini azaltan ve yaşam kalitesini arttıran yardımcı bir tedavi unsurudur. Varis çorabı çeşitleri neredeyse aynı amaç için kullanılmaktadır. Varis çorabı varis tedavisi için kullanılmaz. Varis tedavisi varisleri rahatlatmak için uygulanan bir yöntemdir.

Unutmayın varis çorabı varisleri tedavi etmez, gerçek ve doğru tedavi yapılıncaya kadar sizi rahatlatır ve tedaviye hazırlar.

Varis çorabının kasığa kadar olanlarından ziyade  diz altı olanlarının giyilmesi fonksiyonel ve kullanım kolaylığı açısından yeterli olacaktır. Ne demek bu yani diz altı ve kasığa kadar giyilen çoraplar arasında ciddi bir fark yoktur (Kasığa kadar çorap giyip kendinize eziyet etmenin alemi yok).

Peki varis çorabını ne zaman giymeliyiz?

Varis çorabı kaç saat giyilmeli? Varis çoraplarını sabahları giyilmesi gerekmektedir. Çünkü toplardamarın en boş olduğu zaman sabah saatleridir.

Varis çorabı giyseniz de giymeseniz de varisleriniz doğru ve kalıcı tedavi yapılmadığı sürece ilerleyecektir. Çoraplar sadece bu ilerleme hızını bir miktar yavaşlatacaktır. Örnek verecek olursak düz duvara doğru 200 km hızla ilerleyen bir araba düşünün. Varis çorabı bu arabanın hızını 200km den 150 km ye düşürecektir ve 4 dakika sonra değil 5 dakika sonra siz yine o duvara çarpacaksınızdır.

Peki kimler varis çorabı kullanmalı, nasıl kullanmalı? 

Varis çorabı nasıl kullanılır? Biz varis çorabını gerçek doğru tedaviyi alıncaya kadar zaman isteyen hastalarımıza öneriyoruz. Bunun yanında tedavisini olmuş veya sağlıklı damarlara sahip olanlara koruyucu çoraplar öneriyoruz. “Sağlıklı damarları olanlar mı dediniz ? “ der gibi olduğunuzu duyar gibiyim. EVET, DOĞRU DUYDUNUZ. Sağlıklı damarlara sahip olan fakat uzun süre ayakta veya uzun süre oturarak saatlerce hareketsiz kalan meslek gurupları ( öğretmen, cerrah , memur, sekreter vs.), damarların bozulmasına sebep olabilen (tenis, futbol, basketbol, voleybol, fitness  vb.) sporları yapanlara koruyucu ( düşük basınçlı kolay tolere edilen) çorap giymelerini öneriyoruz. Özellikle ülkemiz gibi sıcak iklimlerde en azından kış ve bahar dönemlerinde hiç olmazsa varis çorabı kullanımı faydalı olacaktır.

Son söz olarak diyoruz ki;
Varis çorapları (koruyucu çoraplar)  varisleri tedavi etmek için değil , sağlıklı  damarları korumak için
etkilidir.

varis tedavisi whatsapp hattı