Evde Varis Tedavisi

Evde varis tedavisi nasıl yapılır? Evde varis tedavisi mümkün mü? Varisli bacaklarda ağrı, huzursuzluk en sık karşılaşılan şikayettir. Her varis ağrı yapmayacağı gibi ağrı; yedek damarlar (safen venler) ve bağlantı (perforan ven) damarlarda ki bozulmanın miktarı, oluşturduğu ödemler, varislerde oluşan komplikasyonlar ( enfeksiyon ,tromboz), ek problemler ( hormonal , nörolojik , ortopedik…vs) ,ağrı eşiğinin yüksek veya düşük olması ile de yakından ilişkilidir. Limonla varis tedavisi evde yapılır mı? Zeytinyağı varise iyi gelir mi? Zeytin yağı ile evde varis tedavisi yapılır mı? Varis tedavisi için evde yapılacaklar nelerdir? Varisli damarların evde tedavisi yapılabilir mi? Evde bitkisel varis tedavisi için çözüm önerileri nelerdir?

Evde Varis Tedavisi

Evde varis tedavisi nasıl yapılır? Varislerimiz var ve ağrı yapıyor evde varislerimize nasıl bir tedavi uygulayabiliriz? Evde varis tedavisi için çözüm önerileri nelerdir?

1- Unutulmaması gereken en önemli husus ne yaparsak yapalım varis ağrısını evde ancak geçici olarak rahatlatabiliriz. Mutlaka bir hekim tarafından muayene ve tedavi edilmemiz gerektiğini aklımızdan çıkarmayalım.

2- Peki gerçek tedaviyi alana kadar evde varis tedavisi ve/veya ağrısı için yapabileceklerimize göz atalım;

3- Diyet alışkanlığımızda yapacağımız ufak değişiklikler faydalı olacaktır. Kabızlığı engelleyip karın içi basıncımızın artmasına engel olacak şekilde bol lifli posalı gıdalar tüketmek, bol sıvı almak sizi rahatlatacaktır.

4- Tuz alımını kısıtlayıp tuzsuz bir diyeti tercih etmek bacaklarda oluşan ödemi azaltarak ağrıyı rahatlatır.

5- Fırsat buldukça soğuk çeşme suyunu aşağıdan yukarı doğru uygulamak varisli damarlarınızın büzüşmesine ve dolaşımın artmasına neden olacaktır. Bu uygulama aynı zamanda ayak tabanınızda oluştuysa eğer yanma hissini de rahatlatır.

6- Varis ağrınızı evde geçirmek için spor yapmak şikayetlerinizi daha da arttıracaktır. Unutmayın spor ve egzersiz sağlıklı bacaklar için faydalıdır. Fakat evde sırtüstü uzanıp ayaklarınızı kaldırıp bisiklet pedalı çevirme hareketi yapmak sizi rahatlatır. İstisna olarak yüzme varisli hastalara iyi gelecek tek spordur. Nedeni yatay konumda kanın kalbe akışının yerçekimi mukavemetinin olmaması nedeniyle daha rahat olması, suyun yarattığı hidrostatik basıncın damar üzerine etkisi ve su sıcaklığının vücut ısımızdan düşük olması sebebi ile damarların büzüşüp dolaşımın artmasıdır.

7- Dinlenme konumunda veya yatarken ayakların kasık seviyesinden 5-10 cm yükseltilerek uzatılması varisli damarlardaki kanın boşalıp dolaşımın artmasını sağlar ve ağrıyı hafifletir.

8- Bacaklara ayaklardan kalçaya doğru yapılacak masaj dolaşımı arttırarak ağrıyı hafifletir.

9- 5 cm den yüksek topuklu ayakkabılar ve babet ayakkabılar giymemek de bizi rahatlatır.

10- Dar kıyafetler , beli sıkan kemerler ,diz üstü taytlardan kaçınıp rahat kıyafetleri tercih etmek de ağrımızın geçmesini kolaylaştıracaktır.

11- Eczaneden alabileceğiniz atkestanesi özütü veya kırmızı üzüm yaprağı extreli krem ve jelleri günde bir kaç kez uygulamanız evde varis ağrınızı geçirmede oldukça etkilidir.

12- Varisi olanların hafif veya orta basınçta kullanabileceği diz altı varis çorapları da varisleri geçirmemekle birlikte ağrınızı geçirecektir.

13- Bacaklara buz uygulamasını kesinlikle önermiyoruz buz uygulaması başlangıçta hastaları rahatlatırken maalesef sıklıkla soğuk yanıklarına neden olmaktadır.

Unutulmaması gereken husus tüm bu önerilerin, siz doğru bir varis tedavisi alıncaya kadar sadece ağrılarınızı geçici olarak rahatlatacağıdır.

varis tedavisi whatsapp hattı