Hareket Etmek Bizi Varisten Korur Mu

Hareket etmek bizi varisten korur mu? Hem varisten korunmak hem de var olan varisin ilerlemesini engellemek amaçlı spor yapmak oldukça önemlidir. Belli egzersizler sizi Varis Hastalığından korur. Peki haraketli olmak varis hastalığından nasıl korur? Modern hayatın getirdiği daha az hareketlilik hiç şüphesiz ki birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Bunların başında da Varis Hastalığı gelmektedir. Yürüyüşün ve egzersizin azalması, ayaklarda biriken kirli kanı taşıyan ve bir pompa görevi gören bacak kasların zayıflaması, hareketsiz yaşam yüzünden alınan kilolar özellikle karın bölgesinde birikerek, kan basıncının daha da artmasına yol açarak Varisi tetiklemektedir. Berber, öğretmen gibi uzun süreli ayakta kalmayı gerektiren işlerde çalışanlar basınç yükledikleri bacaklarını değiştirerek bacak kasalarını çalıştırmalıdır. Varis olmamak için ne yapmak lazım? Hareket etmek varis

Hareket Etmek Bizi Varisten Korur Mu

Hareket Etmek Bizi Varisten Korur Mu?


Hareketsiz yaşam tarzından uzaklaşıp düzenli egzersiz yapmak kalp damar sağlığını korumada oldukça önemlidir. Uygun egzersizler toplardamar sağlığı  ve varis için  oldukça faydalıdır. Egzersiz derken, en çok bacak kaslarının güçlenmesine önem veriyoruz. Baldır kaslarınızı çalıştırmak, bacak pompası dediğimiz kasların çalışması demektir. Bu sebepten düzenli ayak hareketleri ve düzenli yürüyüş yapılması varisten korunmanıza yardımcı olacak en büyük yardımcınızdır. Egzersiz yapmak, bacak kaslarınızı güçlendirip, kan akışını aksi yöne çeviren ve kanı temizleyen pompa görevini daha iyi yapmasını sağlayacaktır. Varis tedavisi olanların daha çok haraketsiz bireyler olduğu bilinmektedir.

Egzersizler arasında;

*Bisiklete binmek

* Çömelme(Squat)

*Yürüyüş

*Ayak parmakları ve topuklar üzerinde yükselmek

* Yüzmek

* İp atlamak gibi faaliyetler varis oluşumunu engelller veya yavaşlatır.

Ancak ani hareketler karın içi basıncını artırdığından varis için önerilmez. Ağırlık kaldırmak, halter, plates egzersizleri özellikle önerilmemektedir.

Beslenmenize dikkat etmek, öğünlerinizde bol lifli yiyecekler tüketmek, bol sıvı tüketmek, sigara ve alkolden uzak durmak, sıcak ortamlardan kaçınmak, bol kıyafetler tercih etmek ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak sizi varisten koruyacaktır.

 Moral ve motivasyonu arttırmak hem eğlenmek hem de sağlığınız için egzersiz yapmaya ve daha hareketli yaşamaya me dersiniz?

varis tedavisi whatsapp hattı