Selülitin Nedeni Varis Olabilir Mi?

Selülitin nedeni varis olabilir mi? Selülit neden olur? Selülit varis ilişkisi nedir? Varis tedavisi olmazsam selülit oluşur mu? Bahar aylarına girildiğinde, özellikle kadın hastalarımızın en çok şikayet ettikleri rahatsızlık hiç şüphesiz SELÜLİT. Hastalarımın ve takipçilerimin çoğu, bunu bir kozmetik sorun olarak görüyor ve tedavisini de kozmetik yoldan yapmaya çalışıyor. Bu konuda size bu yazımla yardımcı olmak istiyorum. “Bir Krem Sürerek Selülitim Geçer Mi?”, “Arkadaşım Filanca Bitki Çayını İçmiş Selüliti Geçmiş” gibi onlarca benzer soru ve öneriye karşı şunu söyleyebilirim; “Hayır, bilimsel olmayan hiçbir selülit tedavisinde böyle sihirli bir formül yoktur”. Bunun nedenlerini açıklamadan önce selüliti tanıyalım;

Selülitin Nedeni Varis Olabilir Mi?

Selülit Nedir?

Selülit özellikle kalça ve bacaklarda yağ doku hücrelerinin yapısındaki değişiklik ile birlikte hücrelerin birbirine yapışması ile oluşan nodüllerdir. Bu rahatsızlığın ilerlemesi ile birlikte nodüller büyüyüp birbirlerine yapışarak ciltte portakal kabuğu görünümüne sebep olur.
 

Selülit Neden Olur?

Selülitin oluşumunda ki önemli sebeplerden Kronik Venöz Yetmezlik(varis) de kirli kan taşıyan damarlar içerisinde basıncın artmasıyla birlikte damar duvarından sızan serum doku aralıklarına geçerek ödeme sebep olur. Bu ödem  doku aralığında lenfatik drenajı bozarak uzun dönemde yağ hücrelerinin su ve tuz ile şişmesi ve birbirine yapışarak nodüller oluşmasını tetikler.

Hormonal nedenlerde ise en önemli etken Östrojen ve Folikulin(FSH) hormonlarıdır. Bu sebeple de selülit %90-95 oranında kadınlarda görülür. Ergenlik, hamilelik, menstruasyon, menopoz, doğum kontrol ilaçları kullanıldığı dönemlerde artış gösterir.

Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Selülit kadınlarda ciddi kozmetik kaygılara yol açan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kişilerin ruhsal ve maddi suistimaline çok uygun bir pazar oluşturur. Bu nedenle selülit mutlaka bir veya birkaç uzman kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Selülit tedavisinde uzmanlaşmış birçok hekim mezoterapi, ultrason, termoterapi, direk egzersiz, ilaç kullanımı, pressoterapi gibi yöntemleri tedavi amacı ile kullanmaktadırlar. Ancak selülitin oluşum mekanizmasına bakıldığı zaman Kronik Venöz Yetmezlik(varis) tedavisi göz ardı edilerek direk tedaviye başlanmaktadır. Bu da soruna çok kısa süreli geçici çözümler getirmektedir. Dolayısı ile eğer selülit tedavisine başlanacaksa mutlaka görünen bir varis olmasa dahi bu hastaların venöz yetmezlik açısından değerlendirilip öncelikle teşhis ve tedavisi yapıldıktan sonra direk selülite yönelik tedaviye geçilmesi gerekir.

Çalışmalar Venöz Yetmezliği doğru şekilde tedavi edilen hastalarda lenfatik drenajın düzelmesi ile birlikte selülitin yüksek oranlarda düzeldiği gözlemlenmiştir. Dolayısı ile selülit ve varis birbirlerinden ayrılmaz bir ikilidir.

Toplumumuzda varisin %60-70 gibi yüksek oranlarda görülmesi ve varis tedavisi yapılması aynı oranda selülitinde tedavi edilmesi anlamına gelmektedir.

Diğer yardımcı yöntemlerde cildin daha çabuk toparlanması ve şekillenmesini sağlayacaktır.

varis tedavisi whatsapp hattı