Varis Belirtileri Nelerdir

Varis belirtileri nelerdir? Varis en yaygın damar hastalığı olup bacaklarınızda bacak ağrısı, şişlik, karıncalanma, kaşıntı, bacakta huzursuzluk, renk değişikliği, ağırlık ve yorgunluk hissi, gece krampları, selülit, ayak bileğinde yara (ülser), kılcal ve küçük mavi-yeşil damarlar gibi varis belirtileri ile kendini gösterebilir. Bu varis belirtileri ile karşı karşıya kaldığınız taktirde mutlaka varis tedavisi konusunda tecrübeli bir Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanına görünmelisiniz. Varis olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bacaklarda varis belirtileri nelerdir? İç varis belirtileri nelerdir? Varis ağrısı belirtileri nelerdir? Kılcal varis belirtileri nelerdir? Varis belirtileri resimli bir şekilde doktorunuza iletirseniz varis olup olmadığı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Bacakta varis belirtileri nasıl başlar?

Varis Belirtileri Nelerdir

Varisli damarların en belirgin belirtisi, cildinizin yüzeyinin hemen altındaki boğumlu, mavi veya mor bir damardır. Varis belirtileri gözle görülebilir olduğu gibi gözle göremeyeceğiniz şekilde de gelişebilir. Varis tedavisi için kullanılan cihazlar yardımı ile varis belirtileri tespit edilebilmektedir.

Bu varis belirtilerini fark etmezsem, varis görülmeye başlamışsa geç kalmış sayılır mıyım?

Burada önerimiz vücudumuzu dinleyip anormallikleri bir uzmana danışmaktır. Fakat bu adım geçilmiş ve varisler bariz bir şekilde görülmeye başlamışsa da, varis tedavisi mümkündür. ve doktorunuz sizin muayene bulgularınıza göre size özel bir tedavi metodu ve süreci yönetecektir.

Bu süreçte, özel varis çorapları kullanarak, bacak egzersizleri yaparak, lifli gıdalarla beslenip kuru ve hazır gıdalardan uzak durarak, daha hareketli bir yaşam stiline geçerek ve soğuk su masajları yaparak rahatlayabilirsiniz.

Varisli damarlar genellikle nerelerde görülür?

Genellikle vücudunuzun alt kısmında, bacaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda varis belirtileri gözlenir. Özellikle gebelik sonrasında pelvik bölgede de görülebilmektedir.

Varis Belirtileri

Şişmiş, bükülmüş damarlar, varisli damarların olduğunun tek göstergesi değildir. Varisli damarların diğer belirti ve semptomları şunları içerir:

Cildinizin yüzeyinin altında görebileceğiniz büyük, mavimsi veya mor görünümlü şişkin damarlar
Ayak bileklerinizde ve ayaklarınızda şişme
Ağır hisseden ağrılı veya ağrılı bacaklar
Bacaklarınızda kas krampları (özellikle geceleri)
Özellikle alt bacak ve ayak bileklerinizde kaşıntılı bacaklar
Bacaklarınızda yanma veya zonklama hissi
Varisli damarların olduğu bölgenin etrafındaki renksiz cilt lekeleri

Varisler de kişilerin ağrı eşiğinin düşük veya yüksek olmasına bağlı olarak hiçbir şikayet olmayacağı gibi aşağıda ki bulgulardan bir veya birkaçı bir arada olabilir.

Ağrı
Gece Krampları
Isı Artışı
Ağırlık Hissi
Yorgunluk Hissi
Karıncalanma ve Kaşıntı
Kılcal ve küçük mavi- yeşil damarlar
Variköz Venler
Bacaklarda şişme
Kahverengi renk değişikliği
Ayak bileğinde yaralar(venöz ülser)
Selülit

varis tedavisi whatsapp hattı