Pulse Dye Lazer – PDL (Darbeli Boya Lazeri)

Lazerle varis tedavisi Pulse Dye Lazer – PDL, varis tedavisinde en sık kullanılan sistemlerden biri olan Pulsed Dye Lazer ilk olarak 1989 yılında çocuklarda şarap lekelerinin tedavisi için geliştirilmiştir. Yüksek enerjili flaş lambası kullanarak organik rhodamine boyasını enerjize ederek aynı frekans ve fazda darbeli sarı ışık oluşturur.

Pulse Dye Lazer – PDL (Darbeli Boya Lazeri)

Önceleri kullanılan PDL sistemlerinin ( 577 nm) atım süreleri kısa olduğu için (0,45-1,5 milisaniye) damarlar içinde kan hücrelerinin  koagulasyonuna ve yaklaşık iki hafta süren pullanma  gelişimine neden olmaktaydı. Bu tedavi etkili olmakla birlikte hastalar tarafından tolere edilmesi zordu. Pullanmanın  önlenmesi için  aralıklı atımlar yapılması gerekmekteydi. Günümüzde kullanılan PDL sistemleri ise (585, 590, 595 ve 600 nm) daha uzun dalga boyunda ışıma yaparlar, daha derine penetre olurlar .

585-600 nm lazerlerde hafif pullanma, 595 nm de damarın tamamen kaybolması gözlenir.

Yeni jenerasyon PDL’ler hemanjioma ve şarap lekeleri gibi doğumsal damar anomaliler için standart tedavidir. Bunların dışında yüz kılcalları, telenjiektazi, rozasea, telenjiektatik ve venöz bacak varisleri, Civatte’nin poikiloderması ve piyojenik granuloma gibi sonradan oluşan  damar lezyonlarında ve damarlanması fazla olan diğer hastalıklarda da (akne, hipertrofik skarlar, psoriazis ve erken strialar ) kullanılmaktadır.

İstanbul Lazerle Varis Tedavisi

595 nm dalga boyu aynı zamanda melanin pigmenti tarafından emilmektedir. Bu da uygulama alanında  tende açık renkli bölgeler oluşmasına neden olmaktadır.

Yeni PDL’lerdeki dinamik soğutma sistemleri ile cilt hasarı riski,uygulama sırasındaki ağrı ve tedavi sonrasında ortaya çıkabilecek lekelenme ve pullanma minumuma inmiştir.

 PDL varis tedavisi sonrası hastaların çok azında  7-10 gün süren kızarıklık, pullanma, ödem ve su toplaması görülebilir.

Kullanılacak lazer cihazının FDA onaylı , kaliteli bir cihaz olması ve ehil ellerde tecrübeli bir hekim tarafından uygulanması başarılı sonuç alınmasını sağlayan en önemli etkendir.

Yüksek ekonomik değeri nedeni ile çok az merkezde bulunan bir cihazdır.

Uygulama alanları :

  • Küçük varis tedavisi
  • Telenjiektaziler (kılcal damarlar)
  • Rosacea (gül hastalığı)
  • Telenjiektazik mattingler
  • Hemangioma
  • Angioma
  • Port Wine Stain (şarap lekeleri)

varis tedavisi whatsapp hattı